Siyasiler, İstanbul’un Fethi’nin 570’inci yıl dönümünü kutladı

Siyasiler, İstanbul’un Fethi’nin 570’inci yıl dönümünü kutladı

Vakıf Katılım

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Çağ açıp çağ kapatan, tarihin akışını değiştiren sultanlar sultanı Fatih Sultan Mehmed’in, cihanın incisi, Aziz Milletimizin göz bebeği olan İstanbul'u fethinin 570. yılı kutlu olsun.  Seni bize yar eden, bizi sana aşık eden Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamd-ü senalar olsun. Fatih Sultan Mehmed Han başta olmak üzere, fetihlerle yücelen şanlı ecdadımızı, kahramanlarımızı minnetle ve rahmetle yad ediyorum. 28 Mayıs seçimlerinde bir demokrasi şöleniyle taçlandırdığımız bu kutlu günde bir kez daha belirtmek isterim ki; biz ecdadımızdan ve binlerce yıllık devlet geleneğimizden aldığımız güçle, Milletimize olan inancımızla Büyük Türkiye yolunda aşkla yürümeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla, liderliğiyle şevkle ve heyecanla yürüdüğümüz Türkiye Yüzyılı yolu da; biliyoruz ki tarihe böyle bir dönüm noktası olarak geçecektir. Rabbim bu aziz Millete nice hayırlı fetihler nasip etsin. Emanetiniz, emanetimizdir.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda,  “Dünyanın en güzel ülkesinde, dünyanın en güzel şehri İstanbul’un fethi kutlu olsun. Bize bu toprakları vatan kılan Rabbimize hamdolsun. Büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerine selam olsun. Fetih ruhunu yaşatan tüm asil ruhlara selam olsun.” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, mesajında, Tarihimizin en ihtişamlı zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’nin 570. yıl dönümü kutlu olsun. Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan, çağ kapatıp çağ açarak dünya tarihinin seyrini değiştiren Fatih Sultan Mehmet Han’ı, şanlı ordusunu ve bu toprakları bizlere vatan kılan tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla yad ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” Peygamber Efendimiz'in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve muzaffer ordusunu rahmetle anıyorum. İstanbul’un fethinin 570. yıldönümü kutlu olsun.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mesajı şöyle:

“Medeniyetimizin payitahtı İstanbul'umuzun milletimizin gurur nişanesi fetih ile taçlanışının 570. yılında, müjdelenmiş komutan Fatih Sultan Mehmet Han ile şanlı ordusunu minnetle anıyorum. İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümü kutlu olsun.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Şanlı tarihimizin en görkemli zaferlerinden olan İstanbul'un Fethi'nin 570. yılı kutlu olsun. Yeni bir çağ açarak, tarihin akışını değiştiren ve Osmanlı'yı bir dünya devleti haline getiren muzaffer komutan Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum. Türkiye Yüzyılı’nda, milletimizin teveccühü ve iradesinden de güç alarak, ecdadımızın bıraktığı mirası koruyacak ve ülkemizi daha da ileri taşıyacağız.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mesajı şu şekilde:

“Onca yüzyıl gönlümüz vardı, 29 Mayıs 1453’te aldık. İstanbul’un fethinin 570. yılı kutlu olsun.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Çağ kapatıp çağ açan ve tarihimizin en muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’nin 570. yıl dönümünü kutluyor, Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman ordusunu şükranla yad ediyorum.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ mesajında “İstanbul'un fethinin 570. yılı kutlu olsun. Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V.)’in müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve muzaffer ordusunu saygı, rahmet ve dua ile anıyorum. Bu vesileyle bu toprakları bize vatan kılmış tüm şehitlerimizi ve Hakk’a yürümüş tüm gazilerimizi de saygı, rahmet ve dua ile anıyorum.” ifadesini kullandı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un mesajı şöyle:

“İstanbul’u fethederek bir çağı kapatıp başka bir çağı açan Büyük Komutan Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle anıyoruz. Büyük Fethin 570. yılı kutlu olsun.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, mesajında, “İstanbul, 570 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’in adil yönetimi ile buluştu. Bize aziz İstanbul‘u emanet eden atalarımızı rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, mesajında şunları kaydetti:

“’İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.’ (Hadisi Şerif)  İstanbul’un fethinin 570. yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve şanlı askerlerini rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Cenab-ı Allah bizleri onlara layık eylesin.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan, çağ kapatıp çağ açan İstanbul'un Fethi’nin 570. yıl dönümü kutlu olsun. Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve bu uğurda şehit olan kutlu ordusunu rahmet ve minnet ile yad ediyorum.”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Tarihin akışını değiştiren milletin adıdır Türk millet. Bir bütündür, bir disiplindir ve bir karşı duruştur. İşte köklü medeniyetimizin insanlık tarihine damgasını vurduğu günlerden biridir 29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethi kutlu olsun. Bu vesileyle Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve kahraman ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum.”

,Hibya Haber Ajansı