Piyasalara bakış

Piyasalara bakış

Vakıf Katılım

Endeks nasıl performans gösterdi? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.39 düşüş ile 8,495 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 8,465 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 8,621 seviyesini gördü.

Hisseler endeksi nasıl etkiledi? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. TCELL (3.34 puan) ve EKGYO (2.62 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, THYAO (-22.34 puan) ve AKBNK (-14.01 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

Yabancı aktivitesi nasıl? BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 21 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %3.17 ile AKBNK ve %2.84 ile YKBNK olurken, en fazla azalan hisselerin ise %0.81 ile TCELL ve %0.60 ile PETKM olduğu göze çarpıyor.

Hacim ne yönde ilerliyor? BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 7 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 23 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %27 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.29 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.56 seviyesinde gerçekleşti.

Hisselerin momentum trendi nasıl? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 12 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise GARAN ve EKGYO hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

Dünden bugüne öne çıkanlar Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta EKGYO, TCELL ve PGSUS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise ALARK, KONTR ve ODAS ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım

  Hibya Haber Ajansı