"Görsel şenlikle bilim kurgunun geleceğine yola çıkalım"

Vakıf Katılım

Çin'in başkenti Beijing'de yer alan çelik fabrika kompleksinden yeniden yapılandırılan Shougang Parkı’nın simgesel yapısı olan No.1 Yüksek Çelik Fırını'nı dün akşam "Meta Evrenin Muhteşem Gecesi" adlı etkileşimli bir bilim kurgu mini gösterisiyle açıldı. Gösteri ayrıca, 2023 Çin Bilim Kurgu Kongresi'nin kapılarını da açtı. Ses ve fotoelektrik teknolojilerinin birleştirildiği bu etkileşimli gösteri, Shougang Parkı'nda izleyenleri büyüledi

2023 Çin Bilim Kurgu Konferansı’nın açılışı

2023 Çin Bilim Kurgu Kongresi'nin açılış töreninde, dikey ekranlar, esnek dev ekranlar ve 3D holografik projeksiyon teknolojisi kullanılarak, Shougang Parkı'nda bulunan onlarca metre yüksekliğindeki No.1 Yüksek Çelik Fırını ve çevredeki binaların dış duvarlarında parlak holografik ışık ve gölge efektleri oluşturuldu. İnsan ve ekran arasında etkileşimli bir ışık ve gölge gösterisi gerçekleştirildi, bu gösteri gelecekteki bilim kurgu hayal gücünü yansıttı.

Dijital sunucu

"Bilim Kurgu Şehri" adlı konsept filminde Çin Bilim Kurgu Kongresi’nden davetiyeler gönderildi. Açılış töreni ilk kez tam bir dijital sunucu ile gerçekleştirildi.  

İlk kez Zhongguancun Forumu’na dahil edilen 2023 Çin Bilim ve Kurgu Kongresi, 29 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde Beijing’de düzenleniyor. Yeni nesil profesyonellerin yetiştirilmesini hedefleyen etkinlikte tüm toplumdan inovatif fikirler toplanacak. Kongrede aynı zamanda bilim kurgu endüstrisindeki en son başarılar gösterilecek.

“Bilimsel ve Teknolojik Kış Olimpiyat” temalı ışık gösterisi

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

,Hibya Haber Ajansı