Kıymetliler kırmızıda bir günü geride bıraktı

Kıymetliler kırmızıda bir günü geride bıraktı

Vakıf Katılım

ABD’de deki borç tavanı sorunu çözülmediği gibi tartışmalarında derinlemesine arttığı bir günü geride kaldı. Altın da böyle bir günde kayıp dolu bir seansı geride bırakarak kırmızıda kapanış yaptı. 1975 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, Kredi derecelendirme kurumu Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşüreceğini duyurması sonrası satış baskısına maruz kaldı. Bu haber akışıyla birlikte 1957 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, yüzde 0,9 kayıpla günü tamamladı.

Gümüş de dünkü seansta kırmızıda bir kapanış yapmasının yanı sıra son iki ayın en düşük seviyesini kaydettiği bir günü geride bıraktı. 23,45 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, dünkü seansı 23,06 dolar/onstan yüzde 1,7 kayıpla tamamlamış oldu.

Platin dünkü seansta diğer kıymetlilerle benzer şekilde satıcılı bir günü geride bırakırken, son bir ayın en düşük seviyesinden günü kapattı. 1055 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin,1028 dolar/ons seviyesinden gün sonu kapanışı yaparak yüzde 2,6 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olduğu günde, 1389 dolar/onsla son iki ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. 1450 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1411 dolar/onstan gün sonunu kapanışını yaparak yüzde 2,8 kayıpla günü tamamladı.

Kaynak TROY

Hibya Haber Ajansı