Tahvil ve döviz piyasasında fiyatlamalar

Tahvil ve döviz piyasasında fiyatlamalar

Vakıf Katılım

ABD borç tavanına ilişkin belirsizliğin hala devam ediyor olması özellikle kısa vadeli tahvil faizlerinde yükselişe neden olurken uzun vadeli tahvil faizleri daha çok Fed’in faiz patikasına odaklanmış durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizi FOMC tutanakları öncesinde %3,70 seviyesinde yatay seyrederken Almanya 10 yıllık tahvil faizi zayıf ekonomik verilerin ardından %2,45 seviyesine geriledi. İngiltere’de ise dün çekirdek enflasyon verisinin sürpriz şekilde yükselmesiyle İngiltere 10 yıllık tahvil faizi 5 bp artarak %4,21 seviyesine yükseldi.

Türkiye’nin eurobond getirilerinde ve risk primindeki geri çekilme dün de devam etti. Kısa vadeli eurobond faizlerinde düşüş daha belirgin olurken Eylül 2033 vadeli eurobond faizi 18 bp düşüşle %10,02 seviyesinden işlem görüd. 5 yıllık CDS primi ise 19 bp düşüşle 669 bp seviyesine çekildi.

Döviz tarafında başta Almanya olmak üzere bölge genelinde ekonomik aktivitenin yavaşladığını işaret eden verilerin ardından EUR/USD paritesi düşüşünü sürdürerek 1,0760’lı seviyelere geriledi. GOÜ para birimleri ise dün karışık bir görünüm sergilerken Dolar/TL kuru günlük rutin yükselişini sürdürerek 19,89 seviyesinin üzerine yükseldi.

TL tahvil tarafında TCMB düzenlemeleri sonrası gerileyen faizler dün bir miktar yükseliş kaydetti. Ekim 2025 vadeli 2 yıllık tahvil faizi 32 bp artışla %8,91 seviyesinden, 10 yıllık tahvilde işlem geçmedi. BIST Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi dün de 4,4 milyar TL seviyesinde kaldı.

Kaynak Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı