Bitcoin fazlalığı piyasada ağırlığını hissettiriyor

Bitcoin fazlalığı piyasada ağırlığını hissettiriyor

Vakıf Katılım

Bitfinex Alpha Raporu’na göre 2024'ün ilk yarısı Bitcoin'in Tüm Zamanların En Yüksek (ATH) seviyesine ulaşması ve meme coinlerde yaşanan artışla, kripto varlıklara büyük bir ilgi yoğunluğuyla başlamıştı. Ancak bu yoğunluk aynı şekilde devam etmedi ve 2024’ün ilk yarısı nispeten daha sönük bir biçimde sonlandı.

Özellikle Bitcoin fiyatında yaşanan ters rüzgarlar, haziran ayı performansını olumsuz yönde etkiledi ve volatilitede düşüş yaşandı. BTC yukarı yönlü ivmeyi sürdüremezken, mayıs başında satışlarını duraklatan Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH) yeniden satış yapmaya başladı. Öte yandan, Mt. Gox mevduatçıları ve Almanya'nın Federal Kriminal Polis Ofisi olan Bundeskriminalamt'tan gelen olası satışlar nedeniyle piyasada arz fazlası birikmeye devam ediyor.

Satış baskısını daha da artıran faktör, LTH grubunun yeniden satışa başlaması oldu. Long-Term Holder Spent Output Profit Ratio (LTH Harcama Kar Oranı), bu grubun önceki döngünün zirvesi olan yaklaşık 69 bin doların üzerinde fiyatlarda yaptıkları satışların ardından, şu anda kardan satmaya başladıklarını gösteriyor. Madenci satışlarındaki azalmalar piyasada bir istikrara işaret etmese dahi, LTH tarafından devam eden yüksek kar realizasyon seviyeleri kısa vadede kırılgan bir tablo çiziyor.

Solana ETF’inin listelenmesi için başvuru yapıldı

Geçtiğimiz haftanın kripto haberlerine bakıldığında, Alman hükümetinin el konulan Bitcoinlerini borsalara taşımak için aldığı özel önlemler ve olası satış hazırlıklarının yapıldığı gözlemlendi. Diğer bir olumlu haber ise iki ETF sağlayıcısının Solana ETF'ini listelemek için SEC'e başvurması oldu.

Düzenlemelere bakıldığında ise; IRS 2025'ten itibaren kripto para aracılarının 1099 formu doldurmaları, 2026'dan itibaren ise müşterilerin token’larının maliyet temelini izlemelerini zorunlu kılma kararı öne çıktı. SEC, MetaMask hizmetinin kayıtsız bir aracı kurum olduğunu iddia ederek dava açtı. Lido ve Rocket Pool tarafından desteklenen staking özelliğini mercek altına aldı. Öncesinde gelen yaptırım eylemlerinin ardından, bu davayla MATIC ve MANA gibi popüler token’lar da dahil olmak üzere geniş bir kripto varlık yelpazesini menkul kıymet olarak sınıflandırmak amaçlanıyor.

  Hibya Haber Ajansı